Yurii og Rengørings Master har fart på: ” Vi håber på at ansætte 10 medarbejdere mere i år”   

Portræt af en erfaren rådgiver fra JVR Consult foran firmaets logo i et lyst kontormiljø.
Mikael Sand

Journalist

Yurii Shkalikov og hans team fra Rengørings Master sidder samlet omkring et sort bord i et kontorlokale, alle i sorte polo-shirts med virksomhedens logo.

Da 37-årige Yurii Shkalikov i 2016 rejste fra Ukraine til Danmark, var målet at skabe et bedre liv, og i dag driver han to virksomheder med i alt 10 medarbejdere. Det er især firmaet Rengørings Master, han nu arbejder på at udvide. 

“Fra 2024 gav vi fuld gas med rengøring. Vi begyndte med privatkunder, men i dag gør vi også rent for erhvervskunder.” 

Virksomheden har fem medarbejdere og dækker et område fra Lemvig til Herning og fra Skive til Ringkøbing, og målet er at vokse både geografisk og i antal ansatte. 

“Vi håber på at ansætte 10 medarbejdere mere i år, så der ved årets udgang er 15 ansatte, der arbejder med rengøring.” 

Da Yurii kom til Danmark, begyndte han som praktikant på en svinefarm på Fyn, hvor han også boede, mens han i weekender pendlede til Esbjerg, hvor kæresten, Tatiana, boede.  

Efter et år rejste de til Ukraine og blev gift, og kort efter begyndte familielivet. De brugte en del tid på at finde det helt rigtige hus, der skulle være familiens base.  

“Vi var hurtigt enige om, at Struer er byen, og det har været den helt rigtige beslutning,” fortæller Yurii, der i dag bor i netop Struer sammen med Tatiana og deres drenge Matthew på otte og Erik på seks år. 

Fra job til egen virksomhed 

Det blev til flere år i landbruget og industrien i Midt- og Vestjylland, inden Yurii fik job tættere på hjemmet hos murerfirmaet Jens Vinderslev i Struer. Det var i den periode, at han i weekenderne og om aftenen etablerede Have Master som en hobbyvirksomhed.  

Senere fik han job hos HM Service i Holstebro, mens han fortsatte med at drive Have Master ved siden af.  

Da krigen i Ukraine brød ud, valgte Yurii og en kammerat at køre nødhjælp til Polen, men han var så uheldig at blive bidt af en kat og udviklede en slem infektion. 

“Desværre var det så slemt, at da vi kom hjem til Danmark, blev min venstre hånd opereret, og jeg blev sygemeldt. På den ene side var det ærgerligt, for det betød, at jeg mistede mit arbejde, men på den anden side gav det mig mulighed for at fokusere 100 procent på min egen virksomhed.” 

Siden 2022 har han arbejdet fuldtid med Have Master og åbnede året efter kontor og lager i Struer. Havearbejde er imidlertid forholdsvis sæsonpræget, og for at sikre aktivitet året rundt etablerede Yurii Rengørings Master. 

“Min drøm er at give fuld service til kunder både indenfor og udenfor, og her er rengøring og havearbejde jo en perfektion kombination.” 

Når Yurii selv skal forklare om udviklingen af de to firmaer, er nøgleordene blandt andet et mål om hele tiden at forbedre sig. 

“Mit mål er, at vi bliver stærkere, mere effektive og bedre i dag end i går, og det er ingen hemmelighed, at det er min drøm at have vores logo i byer som Herning og Viborg og på sigt i resten af Jylland.” 

Yurii Shkalikovs udvikling er også bemærket i lokalområdet, for han blev kåret til ”Årets Iværksætter 2025” i Struer. 

“Det var så stort for mig, at jeg næsten ikke kunne sige noget, da jeg skulle på scenen og modtage prisen, for tænk, at en lille mand fra Ukraine fik sådan en pris.” 

Bliver i Danmark 

Selv om Yurii’s forældre bor i Ukraine, kan han ikke forestille sig, at han, hustruen og de to drenge flytter fra Danmark.  

”Vi har hus her, og børnene er født og opvokset i Danmark. Derudover har jeg ansvar for medarbejderne, så vi vender ikke tilbage til Ukraine, når krigen er slut.” 

Når det er sagt, er det vigtigt for ham, at børnene bevarer en tilknytning til deres rødder i Ukraine. 

“Vi vil tage på sommerferie til Ukraine, så drengene kan møde deres bedsteforældre og se, hvor jeg og Tatiana er vokset op.”

Facebook
X
LinkedIn
Secret Link